Air Products Home

News ReleaseVodík Do Aut Již V Roce 2010

September 30, 2005

Americký automobilový koncern General Motors představil na Frankfurtském autosalonu 2005 své záměry v oblasti využití vodíku pro pohon automobilů. Do roku 2010 má uvést na trh model plně konkurence schopný s benzinem a naftou, a to nejen co do výkonu a životnosti, ale i ceny.

Po japonské Toyotě a Hondě, které podobné komerčně použitelné modely představily v předcházejících měsících roku, je to třetí významný globální automobilový hráč, který v rámci jednoho roku hovoří o přelomu desetiletí jako o zahájení sériové výroby aut s vodíkovým pohonem. O rok dříve představil podobné plány s tímto palivem Ford.

Frankfurtský autosalon 2005 je přelomový tím, že se zde poprvé hovořilo o využití alternativních pohonů jako o závodech. Startovním výstřelem byla srpnová krize na světových trzích, zejména na burze v Rotterdamu. Ta zvedla ceny ropy až k 70 dolarům za barel a přivodila míru zdražení motorových paliv, která je plně srovnatelná s ropným šokem na počátku 70. let minulého století.

Podle odhadů Air Products bude kolem roku 2010 skutečně existovat komerční poptávka po vodíku, protože tomu nahrává několik klíčových globálních faktorů. Především je to sama ropa, která se v posledních letech stává stále zranitelnějším energetickým zdrojem a snížení závislosti na ropě, která svými výkyvy stále víc ohrožuje hospodářský růst, je pro průmyslově vyspělé země životní nutností.

Uklidnění situace v Iráku a zmírnění napjatých vztahů s Íránem, které obhospodařují klíčová naleziště ropy, bude pravděpodobně trvat déle, než se předpokládalo.

Stejně v nedohlednu je narovnání vztahů mezi euroatlantickým a muslimským světem, který prožívá ohromující příklon mladých muslimů k sebevražednému terorismu.

Dalším faktorem je očekávaný raketový nárůst počtu motorových vozidel. Způsobí to zejména Čína se svou miliardou obyvatel, kde rychle roste životní úroveň a její průmysl produkuje kvalitní a cenově dostupná vozidla. Tento vývoj ve východní Asii citelně zatěžuje ropné zdroje již dnes.

A konečně poptávku po vodíku nejspíš vyvolá i módní vlna. Podaří-li se automobilovým výrobcům přivést na trh vzhledově a technicky přitažlivé modely, v čemž jsou evidentně velmi úspěšní, vznikne mezi řadou motoristů chuť je vyzkoušet. Současné marketingové aktivity tomu nasvědčují.

Connect with us on:

|

Contact Information

An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

  1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close