Air Products Home

News ReleaseAir Products buduje závod na výrobu vodíka v Novákoch

November 08, 2007 Czech Republic

Americká spoločnosť Air Products, najväčší svetový dodávateľ chemikálií, vysoko čistých plynov a súvisiaceho technologického vybavenia, buduje v areáli Nováckych chemických závodov, a.s., nový závod na výrobu vysoko čistého vodíka. Výstavba bude dokončená vo februári budúceho roka a od marca bude vodík z nového závodu dodávaný zákazníkom zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Českej republiky.

Spoločnosť Air Products je najväčším výrobcom vodíka na svete a výstavbou nového závodu na Slovensku posilňuje svoju pozíciu v stredoeurópskom regióne. Prvý výrobný závod v tomto regióne bol postavený v Českej republike v Litvínove a j eden z ďalších sa buduje v Poľsku (Kedzierzyn)08. Dôvodom pre výstavbu nového závodu v Novákoch je skutočnosť, že Air Products odoberá z chemických závodov vodík ako odpadový produkt a vo svojom zariadení ho potom čistí na potrebnú úroveň. Zákazníkom ho bude dodávať v plynnej fáze v cisternách.

Konkrétne na Slovensku chce spoločnosť Air Products zásobovať predovšetkým podniky z chemického, petrochemického, metalurgického, sklárského a elektrotechnického priemyslu.

V súčasnosti dodáva Air Products svojim zákazníkom na Slovensku celú paletu svojich výrobkov od chemických látok až po vysoko čisté technické plyny, ako sú argón, dusík alebo kyslík, a to vo veľkých objemoch i v malých tlakových fľašiach. Obrat spoločnosti Air Products v Českej a Slovenskej republike (obidve krajiny tvoria spoločnú obchodnú jednotku) dosiahol v uplynulom roku 1,5 miliardy Sk.

Spoločnosť Air Products má s vodíkom dlhoročné skúsenosti a spolu s viac než piatimi desiatkami patentov pomáha rozvíjať tzv. vodíkovú energetiku. Vyrába ako palivové články pre automobily na vodík, tak vodíkové čerpacie stanice. Od roku 1993 vybudovala spoločnosť Air Products viac než 70 vodíkových čerpacích staníc v 12 rôznych krajinách. Bude taktiež zabezpečovať čerpanie vodíka do autobusov, ktoré budú dopravovať na športoviská atlétov a návštevníkov olympijských hier v Pekingu.

Air Products je dodávateľom všetkého kvapaľného vodíka pre vesmírne lety NASA a pre ponorky na vodíkový pohon nemeckého a najnovšie aj gréckeho námorníctva.

Spoločnosť Air Products (NYSE: ADP) dodáva svojim zákazníkom z oblasti technológií, priemyslu, energetiky a zdravotníctva širokú paletu svojich unikátnych výrobkov a služieb, predovšetkým atmosferické plyny, procesné a špeciálne plyny a chemikálie. Bola založená v roku 1940 a za obdobie svojho pôsobenia dosiahla vedúcu pozíciu na kľúčových rastúcich trhoch, napríklad v oblasti polovodičov, rafinačného vodíka, zdravotníckych služieb, skvapalňovaní zemného plynu či moderných náterov a adhezív. Spoločnosť je cenená pre novátorský prístup, prevádzkovú dokonalosť a vysoké bezpečnostné a ekologické štandardy. Je uvedená v registroch Dow Jones Sustainability a FTSE4Good. Spoločnosť má ročný obrat 9 miliárd USD a pobočky s viac ako 20.000 zamestnancami v 40 krajinách sveta. Viac informácií nájdete na adrese: www.airproducts.com

Pre viac informácií kontaktujte:
Richard Štrégl
Tel: + 420 602 203 236
Email: stregl@qanda.cz  

Connect with us on:

|
An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

  1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close