Air Products Home

News ReleaseAir Products predstavuje nejmodernejsi technologie urcene k chlazeni a mrazeni potravin

March 04, 2008 Lehigh Valley, Pa.

Novinky z řady technologie Freshline® určené na chlazení a mražení potravin pomocí dusíku představuje na letošním veletrhu Salima společnost Air Products, přední světový dodavatel technických plynů a souvisejícího technologického vybavení, působící také na českém a slovenském trhu. Kryogenní metoda chlazení a mražení potravin s využitím dusíku, na níž jsou technologie od Air Products založeny, patří ve světě k nejmodernějším způsobům chlazení a mražení a jejích využití v potravinářství rychle roste. Kromě vyšší kvality chlazených a mražených potravin je jejich hlavní výhodou rychlost - zchlazení trvá několik sekund, zmražení v řádech minut. Díky této rychlosti může být mražení a chlazení součástí technologického procesu výroby potravin. Své uplatnění najdou jednotlivé výrobky z řady Freshline především v pekárenském, mlékárenském, masném a nápojovém průmyslu.

Mezi představované produkty patří především tunel Freshline® TRS, který je speciálně konstruován pro kontinuální povrchové chlazení povrchové vrstvy čerstvých i tepelně zpracovaných výrobků před krájením na plátky nebo porcováním. Jeho uvedením na trh společnost reagovala na stále častější využití vysokorychlostních krájecích zařízení v potravinářské výrobě. Tunel je nenáročný na podlahovou plochu a je schopen mrazit rychlostí až 1200 kg potravin za hodinu. K novinkám na českém trhu patří také zchlazovač majonéz a omáček Freshline® Continuous Sauce Chiller, který využívá technologii přímého vstřikování kapalného dusíku k prudkému zchlazení majonézy a jiných omáček v průběhu jejich výrobního procesu, který pak není nutné přerušovat.

Společnost Air Products dále nabízí technologii Freshline® LIN-IS, unikátní softwarové řešení přímého vstřikování dusíku s automatickým přizpůsobením výkonu chlazení změnám provozních parametrů, a technologii potahování potravin Freshline ® Tumbler pro výrobce hotových jídel, která umožňuje rovnoměrně potáhnout základní produkt (např. mraženou zeleninu) omáčkou nebo směsí koření. Do nabídky Air Products dále patří speciálně konstruovaný mísič Freshline® Mixer, díky kterému je možné masové produkty mísit a chladit rovnoměrně, aniž by vznikaly nežádoucí shluky.

Air Products také nabízí kompletní škálu ochranných atmosfér pro balení všech druhů potravinářských produktů. Nabídku společnosti pak doplňuje mrazicí tunel Freshline® QF umožňující zmrazovat širokou škálu produktů rychlostí 100 – 3 000 kg/hod, mrazící skříň Freshline® Batch, vysoce výkonný tunel Freshline® VT a technologie Freshline® Rotary, která je speciálně určená pro tzv. šokové mražení.

Díky rychlému chlazení či mražení je pomocí zmíněných technologií v potravinách zadržována vlhkost - nedochází tedy ke ztrátám způsobeným vysušováním produktů a naopak se zvyšuje výnosnost výrobního procesu. Technologie z řady Freshline současně při mražení zamezují tvorbě krystalků ledu a díky rychlosti mražení pokrmy vzájemně nepřimrzají, čímž vznikají vizuálně atraktivní a vysoce jakostní produkty. Dochází rovněž k redukci mikrobiálního rozmnožování a oxidačních reakcí, čímž se minimalizuje riziko kažení a u mraženého masa se snadněji udrží jeho textura. Využití dusíku v neposlední řadě pomáhá snížit náklady na pracovní sílu, protože zkracuje dobu ruční manipulace.

Společnost Air Products dodává technologie využívající vlastnosti technických plynů klientům z potravinářského průmyslu již více než čtyřicet let a dlouhodobě spolupracuje s předními světovými výrobci v oblasti potravinářství. Společnost nabízí celý sortiment potravinářských plynů a podle objemu spotřeby je dodává v různém balení – v tlakových lahvích, do stacionárních zásobníků či z tzv. „on-site“ zařízení umístěných na pozemku zákazníka. Zájemci o využití systémů z řady Freshline se mohou o výhodách jejich systému přesvědčit přímo ve své výrobě na zkušební mobilní jednotce vyvinuté společností Air Products.


Společnost Air Products (NYSE: ADP) dodává svým zákazníkům z oblasti průmyslu, energetiky a zdravotnictví širokou paletu výrobků a služeb, především technické, procesní a speciální plyny, chemikálie a související technologická zařízení. Byla založena v roce 1940 a za dobu svého působení dosáhla vedoucí pozice zejména v oblasti polovodičů, rafinace vodíku, zdravotnických služeb, zkapalňování zemního plynu či moderních nátěrů a adhesiv. Společnost je ceněna pro svůj inovační přístup, provozní spolehlivost a vysoké bezpečnostní a ekologické standardy. Air Products má roční obrat 10 miliard USD a pobočky s více než 22.000 zaměstnanci ve více než 40 zemích světa.

Na českém trhu působí společnost Air Products 15 let. Společnost provozuje velkokapacitní zařízení na výrobu technických plynů v areálu společnosti Unipetrol RPA (dříve Chemopetrol Litvínov), které denně vyprodukuje stovky tun kyslíku, dusíku, vzduchu a argonu. Jako první uvedla na trh technických plynů v ČR lahve plněné pod tlakem 300 barů (30 Mpa), představila tzv. on-site zařízení na výrobu plynů v místě spotřeby a prosadila používání dusíku v pivovarnictví. Nejvýznamnější zákazníci společnosti Air Products jsou z oboru strojírenství (svařování a tepelné dělení kovů), metalurgie (tavení a tepelné zpracování kovů), sklářského a petrochemického průmyslu, gumárenství, potravinářství, výroby a distribuce nápojů, zdravotnictví, analytických laboratoří a elektronického průmyslu. Obrat společnosti Air Products v České a Slovenské republice (obě země tvoří společnou obchodní jednotku) dosáhl v loňském roce 1,5 miliardy CZK.

K o n t a k t :
Air Products Česká republika
Ústecká 30
405 02 Děčín

tell me more
www.airproducts.cz
email: infocz@airproducts.com

Richard Štrégl
tel: + 420 602 203 236
email: stregl@qanda.cz

Connect with us on:

|
An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

  1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close