Air Products Home

News ReleaseAir Products predstavuje nejmodernejsi technologie urcene k chlazeni a mrazeni potravin

March 04, 2008 Lehigh Valley, Pa.

Novinky z řady technologie Freshline® určené na chlazení a mražení potravin pomocí dusíku představuje na letošním veletrhu Salima společnost Air Products, přední světový dodavatel technických plynů a souvisejícího technologického vybavení, působící také na českém a slovenském trhu. Kryogenní metoda chlazení a mražení potravin s využitím dusíku, na níž jsou technologie od Air Products založeny, patří ve světě k nejmodernějším způsobům chlazení a mražení a jejích využití v potravinářství rychle roste. Kromě vyšší kvality chlazených a mražených potravin je jejich hlavní výhodou rychlost - zchlazení trvá několik sekund, zmražení v řádech minut. Díky této rychlosti může být mražení a chlazení součástí technologického procesu výroby potravin. Své uplatnění najdou jednotlivé výrobky z řady Freshline především v pekárenském, mlékárenském, masném a nápojovém průmyslu.

Mezi představované produkty patří především tunel Freshline® TRS, který je speciálně konstruován pro kontinuální povrchové chlazení povrchové vrstvy čerstvých i tepelně zpracovaných výrobků před krájením na plátky nebo porcováním. Jeho uvedením na trh společnost reagovala na stále častější využití vysokorychlostních krájecích zařízení v potravinářské výrobě. Tunel je nenáročný na podlahovou plochu a je schopen mrazit rychlostí až 1200 kg potravin za hodinu. K novinkám na českém trhu patří také zchlazovač majonéz a omáček Freshline® Continuous Sauce Chiller, který využívá technologii přímého vstřikování kapalného dusíku k prudkému zchlazení majonézy a jiných omáček v průběhu jejich výrobního procesu, který pak není nutné přerušovat.

Společnost Air Products dále nabízí technologii Freshline® LIN-IS, unikátní softwarové řešení přímého vstřikování dusíku s automatickým přizpůsobením výkonu chlazení změnám provozních parametrů, a technologii potahování potravin Freshline ® Tumbler pro výrobce hotových jídel, která umožňuje rovnoměrně potáhnout základní produkt (např. mraženou zeleninu) omáčkou nebo směsí koření. Do nabídky Air Products dále patří speciálně konstruovaný mísič Freshline® Mixer, díky kterému je možné masové produkty mísit a chladit rovnoměrně, aniž by vznikaly nežádoucí shluky.

Air Products také nabízí kompletní škálu ochranných atmosfér pro balení všech druhů potravinářských produktů. Nabídku společnosti pak doplňuje mrazicí tunel Freshline® QF umožňující zmrazovat širokou škálu produktů rychlostí 100 – 3 000 kg/hod, mrazící skříň Freshline® Batch, vysoce výkonný tunel Freshline® VT a technologie Freshline® Rotary, která je speciálně určená pro tzv. šokové mražení.

Díky rychlému chlazení či mražení je pomocí zmíněných technologií v potravinách zadržována vlhkost - nedochází tedy ke ztrátám způsobeným vysušováním produktů a naopak se zvyšuje výnosnost výrobního procesu. Technologie z řady Freshline současně při mražení zamezují tvorbě krystalků ledu a díky rychlosti mražení pokrmy vzájemně nepřimrzají, čímž vznikají vizuálně atraktivní a vysoce jakostní produkty. Dochází rovněž k redukci mikrobiálního rozmnožování a oxidačních reakcí, čímž se minimalizuje riziko kažení a u mraženého masa se snadněji udrží jeho textura. Využití dusíku v neposlední řadě pomáhá snížit náklady na pracovní sílu, protože zkracuje dobu ruční manipulace.

Společnost Air Products dodává technologie využívající vlastnosti technických plynů klientům z potravinářského průmyslu již více než čtyřicet let a dlouhodobě spolupracuje s předními světovými výrobci v oblasti potravinářství. Společnost nabízí celý sortiment potravinářských plynů a podle objemu spotřeby je dodává v různém balení – v tlakových lahvích, do stacionárních zásobníků či z tzv. „on-site“ zařízení umístěných na pozemku zákazníka. Zájemci o využití systémů z řady Freshline se mohou o výhodách jejich systému přesvědčit přímo ve své výrobě na zkušební mobilní jednotce vyvinuté společností Air Products.


Společnost Air Products (NYSE: ADP) dodává svým zákazníkům z oblasti průmyslu, energetiky a zdravotnictví širokou paletu výrobků a služeb, především technické, procesní a speciální plyny, chemikálie a související technologická zařízení. Byla založena v roce 1940 a za dobu svého působení dosáhla vedoucí pozice zejména v oblasti polovodičů, rafinace vodíku, zdravotnických služeb, zkapalňování zemního plynu či moderních nátěrů a adhesiv. Společnost je ceněna pro svůj inovační přístup, provozní spolehlivost a vysoké bezpečnostní a ekologické standardy. Air Products má roční obrat 10 miliard USD a pobočky s více než 22.000 zaměstnanci ve více než 40 zemích světa.

Na českém trhu působí společnost Air Products 15 let. Společnost provozuje velkokapacitní zařízení na výrobu technických plynů v areálu společnosti Unipetrol RPA (dříve Chemopetrol Litvínov), které denně vyprodukuje stovky tun kyslíku, dusíku, vzduchu a argonu. Jako první uvedla na trh technických plynů v ČR lahve plněné pod tlakem 300 barů (30 Mpa), představila tzv. on-site zařízení na výrobu plynů v místě spotřeby a prosadila používání dusíku v pivovarnictví. Nejvýznamnější zákazníci společnosti Air Products jsou z oboru strojírenství (svařování a tepelné dělení kovů), metalurgie (tavení a tepelné zpracování kovů), sklářského a petrochemického průmyslu, gumárenství, potravinářství, výroby a distribuce nápojů, zdravotnictví, analytických laboratoří a elektronického průmyslu. Obrat společnosti Air Products v České a Slovenské republice (obě země tvoří společnou obchodní jednotku) dosáhl v loňském roce 1,5 miliardy CZK.

K o n t a k t :
Air Products Česká republika
Ústecká 30
405 02 Děčín

tell me more
www.airproducts.cz
email: infocz@airproducts.com

Richard Štrégl
tel: + 420 602 203 236
email: stregl@qanda.cz

Connect with us on:

|
X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close