Air Products Home

News ReleaseAir Products oraz Grupa Chemiczna Ciech podpisały kontrakt na dostawę TDA (aminy) o łącznej wartości ok. 500 mln dolarów.

February 09, 2010 Warszawa

Air Products (NYSE:APD), największy dostawca gazów technicznych w Polsce oraz Grupa Chemiczna Ciech (WSE: CIE), największa firma chemiczna w Polsce podpisały dzisiaj długoterminowy kontrakt na dostawę TDA (aminy) dla Zachem SA, spółki wchodzącej w skład grupy. Kontrakt zapewni dalszą współpracę firm w tym zakresie do 2018 roku. Roczna wartość dostaw TDA realizowanych przez Air Products szacowana jest na ok. 80 mln dolarów amerykańskich. Kontrakt został podpisany w siedzibie firmy Ciech w Warszawie przez Wiceprezesa firmy Air Products, Stephena J. Jones’a oraz Konrada Mikołajskiego, prezesa Zarządu Zachem SA.

Podpisana umowa jest znaczącym rozszerzeniem współpracy pomiędzy firmami rozpoczętej w 1993 roku. Dostawy do Zachem będą realizowane przez Air Products w systemie ciągłym zapewniając stabilność zaopatrzenia bydgoskiego zakładu w wysokiej jakości surowiec.

„Dzięki umowie z tak godnym zaufania jak Air Products partnerem, Zachem zyskał solidną bazę do dalszego rozwoju. Po załamaniu rynku TDI na przełomie 2008/2009, w drugiej połowie ubiegłego roku popyt zaczął się szybko odbudowywać. Liczymy, że dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych wzrośnie efektywność wytwarzania głównego produktu spółki, a Zachem będzie się rozwijał wnosząc pozytywną kontrybucję do wyników naszej Grupy” – mówi Robert Bednarski, Członek Zarządu Ciech SA.

W II połowie 2009 r., w ramach realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego, Grupy Chemicznej Ciech o 25 proc. - do 75 tys. ton rocznie, wzrosły moce produkcyjne bydgoskiej instalacji do produkcji TDI.

„Cieszymy się, że będziemy kontynuować współpracę z tak ważnym klientem jakim jest Grupa Chemiczna Ciech. Dotychczasowa udana współpraca oraz wzajemne zaufanie pozwoliły uzgodnić korzystne dla obu stron warunki dostaw TDA. Od przejęcia BOC Gazy w 2007 roku, nasza firma jest zaangażowana w rozwijanie działalności w Polsce. W 2009 roku otworzyliśmy w Kędzierzynie-Koźlu nową wytwórnię ciekłego tlenu i azotu, a kontrakt na dostawy dla Zachem jest kolejnym krokiem na drodze dynamicznego rozwoju Air Products na polskim rynku, który jest dla nas bardzo ważny,” – mówi Stephen J. Jones, Wiceprezes Air Products.

Amina w bydgoskim zakładzie wykorzystywana będzie do produkcji TDI (toluilenodiizocyjanianu), komponentu używanego m.in. w procesie produkcji pianek poliuretanowych wykorzystywanych w przemyśle meblarskim oraz w motoryzacji, a także do produkcji materiałów izolacyjnych i lakierów. Zachem jest jedynym w Polsce producentem TDI, Air Products dostarcza TDA klientom na całym świecie od wielu lat.

Air Products (NYSE: APD) obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im wyjątkową gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe. Założona w 1940 roku firma jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów. Firma Air Products znana jest z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przychody Air Products w 2009 roku wyniosły 8,3 miliarda dolarów amerykańskich. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18 900 tysięcy pracowników. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.airproducts.com.  

Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Obecna w Polsce od 18 lat, firma Air Products konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 r. Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce.

Grupa Chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce skupiającym 58 firm i jednym z liderów rynku środkowoeuropejskiego. Posiada dobrze rozwiniętą strukturę produkcyjną i sieć handlową w kraju oraz Europie i Azji. Głównymi produktami Grupy są soda kalcynowana (drugie miejsce w Europie), TDI, sól, nawozy fosforowe i wieloskładnikowe, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe, poliestrowe i inne produkty chemii organicznej, mające zastosowanie w przemysłach szklarskim, meblowym, chemicznym, budownictwie i rolnictwie. Z rocznymi przychodami na poziomie ok. 3,8 mld zł Grupa Chemiczna Ciech znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw. Od lutego 2005 roku Ciech SA jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Największymi akcjonariuszami spółki są Skarb Państwa (36,68 proc. akcji i głosów na WZA), Pioneer Pekao Investment Management SA (18,77 proc.) Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" (6,12 proc.). Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciech.com.  

Dodatkowych informacji udzielają:
Krzysztof Grad
Rzecznik Grupy Chemicznej Ciech, Dyrektor Biura Komunikacji Ciech SA
Tel: +48 22 639 13 18
Tel kom: +48 669 600 011

Connect with us on:

|

Contact Us

Online Contact Form

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close