Air Products Home

News ReleaseAir Products oraz Grupa Chemiczna Ciech podpisały kontrakt na dostawę TDA (aminy) o łącznej wartości ok. 500 mln dolarów.

February 09, 2010 Warszawa

Air Products (NYSE:APD), największy dostawca gazów technicznych w Polsce oraz Grupa Chemiczna Ciech (WSE: CIE), największa firma chemiczna w Polsce podpisały dzisiaj długoterminowy kontrakt na dostawę TDA (aminy) dla Zachem SA, spółki wchodzącej w skład grupy. Kontrakt zapewni dalszą współpracę firm w tym zakresie do 2018 roku. Roczna wartość dostaw TDA realizowanych przez Air Products szacowana jest na ok. 80 mln dolarów amerykańskich. Kontrakt został podpisany w siedzibie firmy Ciech w Warszawie przez Wiceprezesa firmy Air Products, Stephena J. Jones’a oraz Konrada Mikołajskiego, prezesa Zarządu Zachem SA.

Podpisana umowa jest znaczącym rozszerzeniem współpracy pomiędzy firmami rozpoczętej w 1993 roku. Dostawy do Zachem będą realizowane przez Air Products w systemie ciągłym zapewniając stabilność zaopatrzenia bydgoskiego zakładu w wysokiej jakości surowiec.

„Dzięki umowie z tak godnym zaufania jak Air Products partnerem, Zachem zyskał solidną bazę do dalszego rozwoju. Po załamaniu rynku TDI na przełomie 2008/2009, w drugiej połowie ubiegłego roku popyt zaczął się szybko odbudowywać. Liczymy, że dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych wzrośnie efektywność wytwarzania głównego produktu spółki, a Zachem będzie się rozwijał wnosząc pozytywną kontrybucję do wyników naszej Grupy” – mówi Robert Bednarski, Członek Zarządu Ciech SA.

W II połowie 2009 r., w ramach realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego, Grupy Chemicznej Ciech o 25 proc. - do 75 tys. ton rocznie, wzrosły moce produkcyjne bydgoskiej instalacji do produkcji TDI.

„Cieszymy się, że będziemy kontynuować współpracę z tak ważnym klientem jakim jest Grupa Chemiczna Ciech. Dotychczasowa udana współpraca oraz wzajemne zaufanie pozwoliły uzgodnić korzystne dla obu stron warunki dostaw TDA. Od przejęcia BOC Gazy w 2007 roku, nasza firma jest zaangażowana w rozwijanie działalności w Polsce. W 2009 roku otworzyliśmy w Kędzierzynie-Koźlu nową wytwórnię ciekłego tlenu i azotu, a kontrakt na dostawy dla Zachem jest kolejnym krokiem na drodze dynamicznego rozwoju Air Products na polskim rynku, który jest dla nas bardzo ważny,” – mówi Stephen J. Jones, Wiceprezes Air Products.

Amina w bydgoskim zakładzie wykorzystywana będzie do produkcji TDI (toluilenodiizocyjanianu), komponentu używanego m.in. w procesie produkcji pianek poliuretanowych wykorzystywanych w przemyśle meblarskim oraz w motoryzacji, a także do produkcji materiałów izolacyjnych i lakierów. Zachem jest jedynym w Polsce producentem TDI, Air Products dostarcza TDA klientom na całym świecie od wielu lat.

Air Products (NYSE: APD) obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im wyjątkową gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe. Założona w 1940 roku firma jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów. Firma Air Products znana jest z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przychody Air Products w 2009 roku wyniosły 8,3 miliarda dolarów amerykańskich. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18 900 tysięcy pracowników. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.airproducts.com.  

Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Obecna w Polsce od 18 lat, firma Air Products konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 r. Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce.

Grupa Chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce skupiającym 58 firm i jednym z liderów rynku środkowoeuropejskiego. Posiada dobrze rozwiniętą strukturę produkcyjną i sieć handlową w kraju oraz Europie i Azji. Głównymi produktami Grupy są soda kalcynowana (drugie miejsce w Europie), TDI, sól, nawozy fosforowe i wieloskładnikowe, środki ochrony roślin, żywice epoksydowe, poliestrowe i inne produkty chemii organicznej, mające zastosowanie w przemysłach szklarskim, meblowym, chemicznym, budownictwie i rolnictwie. Z rocznymi przychodami na poziomie ok. 3,8 mld zł Grupa Chemiczna Ciech znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce największych polskich przedsiębiorstw. Od lutego 2005 roku Ciech SA jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Największymi akcjonariuszami spółki są Skarb Państwa (36,68 proc. akcji i głosów na WZA), Pioneer Pekao Investment Management SA (18,77 proc.) Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" (6,12 proc.). Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciech.com.  

Dodatkowych informacji udzielają:
Krzysztof Grad
Rzecznik Grupy Chemicznej Ciech, Dyrektor Biura Komunikacji Ciech SA
Tel: +48 22 639 13 18
Tel kom: +48 669 600 011

Connect with us on:

|

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

  1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close