Air Products Home

News ReleaseAir Products wdraża swoją innowacyjną technologię w pierwszym na świecie testowym projekcie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w elektrowni Schwarze Pumpe firmy Vattenfall

May 11, 2011 Warszawa

Firma Air Products ogłosiła, że opracowany przez nią system wychwytywania, oczyszczania i kompresji dwutlenku węgla został właśnie uruchomiony w placówce rozwojowo-badawczej Schwarze Pumpe firmy Vattenfall AB w Niemczech. System ten odgrywa kluczową rolę w pierwszym na świecie testowym projekcie wychwytywania i oczyszczania dwutlenku węgla. 5 maja 2011 roku w zakładzie Vattenfall, jednej z wiodących firm energetycznych w Europie, odbyła się uroczysta inauguracja projektu spalania tlenowego CO2 (Oxyfuel), zaliczanego do najważniejszych przedsięwzięć tego typu na świecie. W trakcie tego trzyletniego projektu testowego technologia Air Products będzie stosowana przede wszystkim w procesie oczyszczania i kompresji gazu spalinowego.

"Firma Air Products od dziesięcioleci pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie technologii spalania paliwa w tlenie. Jednym z naszych celów, realizowanych poprzez współpracę z wiodącymi firmami na świecie, jest opracowanie technologii, która zmniejszy koszt wychwytywania dwutlenku węgla. Współpraca z Vattenfall, liderem w dziedzinie wychwytywania dwutlenku węgla, stanowi dla nas możliwość, aby zaprezentować nasze wyjątkowe kompetencje w zakresie oczyszczania i kompresji dwutlenku węgla. W technologiach tych tkwi potencjał, który pomoże w osiągnięciu celów w zakresie ochrony środowiska na całym świecie" – powiedział David J. Taylor, wiceprezes Air Products ds. projektów energetycznych.

"Zwiększenie efektywności to jedno z głównych zadań w rozwoju technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla CCS (ang. carbon capture and sequestration). W ciągu kilku lat technologia ta stanie się konkurencyjna na rynku i aby osiągnąć ten cel, potrzeba jeszcze wielu działań naukowo-badawczych. Dlatego istotne jest, aby firmy takie jak Air Products i Vattenefall łączyły swoje siły i wspólnie pracowały nad projektami takimi, jak ten zainaugurowany dzisiaj" – powiedział Hubertus Altmann, dyrektor sekcji ds. elektrowni Vattenfall w Niemczech, który jest bardzo zadowolony z transatlantyckiej współpracy.

Video z uroczystej inauguracji projektu spalania tlenowego CO2 (Oxyfuel) Air Products w elektrowni Vattenfall jest dostępne pod adresem: www.airproducts.com/company/news-center/2011/0505-air-products-proprietary-technology-onstream-at-vattenfall.aspx.  

W ośrodku Schwarze Pumpe w Niemczech Air Products wykorzystuje gaz spalinowy pozyskany bezpośrednio z kotłów zainstalowanych w zakładzie testowym Vattenfall o mocy 30 MW. Dwutlenek węgla jest oczyszczany i kompresowany w stopniu umożliwiającym jego składowanie lub wtórne zastosowanie w procesie ulepszonego wydobycia ropy naftowej (EOR). W opatentowanej przez Air Products technologii kompresji gazu kwaśnego (sour compression technology) wykorzystuje się proces kompresji wieloetapowej, który umożliwia usunięcie zanieczyszczeń. Pozwala to nie tylko na oszczędności w procesie spalania tlenowego, ale także minimalizuje ilość substancji kwasowych, które odgrywają istotną rolę w procesie wychwytywania dwutlenku węgla zapobiegając korozji. W trakcie tego testowego przedsięwzięcia zademonstrowany zostanie proces efektywnego oczyszczania dwutlenku węgla, jak również eliminacji gazów obojętnych, w szczególności tlenu. Ponadto, zastosowanie znajdzie nowatorska technologia membranowa, dzięki której można odseparować nawet 98% dwutlenku węgla. Dodatkowe informacje na temat technologii oczyszczania CO2 opracowanej przez Air Products można znaleźć na stronie www.airproducts.com/CO2_capture.

We wrześniu 2008 r. firma Vattenfall dokonała inauguracji pilotażowej instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla o mocy 30 MW w pobliżu należącej do Vattenfall elektrowni Schwarze Pumpe opalanej węglem brunatnym, zlokalizowanej w Niemczech. Bazując na doświadczeniach wynikających z działania tej pilotażowej instalacji, w kolejnym kroku firma zamierza wybudować większe elektrownie demonstracyjne, dla których już przeprowadzane są studia wykonalności. Firma Vattenfall planuje uruchomić je w 2015 r. Więcej informacji dotyczących wykorzystywanych przez Vattenfall technologii służących do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) znajduje się pod adresem: www.vattenfall.com/ccs.

Firma Air Products pracuje obecnie nad kilkoma projektami dotyczącymi wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) na świecie, przeznaczonymi dla sektora energetycznego:

 • Air Products zaprojektuje, zbuduje i będzie obsługiwać najnowocześniejszy system do wychwytywania dwutlenku węgla w swoich dwóch instalacjach służących do przeprowadzania reformingu parowego metanu (SMR), zlokalizowanych w rafinerii w Port Arthur w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Technologia służąca do usuwania dwutlenku węgla zostanie zmodernizowana do instalacji przeprowadzających reforming parowy metanu (SMR). Posłużą one do wytwarzania wodoru, który bierze udział w produkcji pozwalających na czystsze spalanie paliw transportowych (wytwarzanych przez klientów Air Products z sektora rafineryjnego), w należącym do Air Products rurociągu zlokalizowanym na obszarze Gulf Coast. Rocznie ok. 1 miliona ton dwutlenku węgla będzie odzyskiwanego, oczyszczanego i dostarczanego przez Air Products siecią rurociągów. Następnie zostanie on wykorzystany w procesach ulepszonego wydobycia ropy naftowej (EOR) w Teksasie.
 • Air Products współpracuje z firmą Shanxi International Energy Group Co., Ltd (SIEG) nad opracowaniem studium wykonalności dla projektu instalacji służącej do spalania tlenowego paliwa z jednoczesnym oczyszczaniem dwutlenku węgla (Oxyfuel). Ta opatentowana przez Air Products technologia miałaby być potencjalnie uruchomiona w należącej do SIEG instalacji (Oxyfuel Electrical Generation Demonstration Project) o mocy 350 MW.
 • We współpracy z kanadyjskim Alberta Energy Research Institute, Air Products przygotowuje opracowanie dotyczące zaawansowanej technologii wychwytywania dwutlenku węgla w procesie gazyfikacji.
 • Współpracują z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), firma Air Products zaprojektowała i skonstruowała system oczyszczania dwutlenku węgla, który ma wspierać projekt rozwoju technologii spalania tlenowego w ośrodku symulacji w Windsor w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych.
 • Firma Air Products zademonstrowała technologię kompresji gazu kwaśnego w ramach prac eksperymentalnych prowadzonych przez uniwersytet Imperial College London. Dotyczą one gazów spalinowych emitowanych przez opalaną węglem instalację Doosan Babcock o mocy 160 kilowatów zlokalizowaną w Renfrew w Szkocji. Prace te wchodzą w skład projektu Oxycoal-UK.

Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im wyjątkową gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe. Założona w 1940 roku firma jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów. Firma Air Products znana jest z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przychody Air Products w 2010 roku wyniosły 9 miliardów dolarów amerykańskich. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18,3 tysiąca pracowników. Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 18 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: www.airproducts.com.

Informacje o Vattenfall
Vattenfall jest piątym w Europie producentem energii elektrycznej i największym wytwórcą ciepła. Wizją firmy jest uzyskanie pozycji wiodącego producenta energii w Europie. Obecnie Vattenfall dostarcza energię kilku milionom klientów w krajach nordyckich i w Europie północnej. W niektórych krajach Vattenfall wykorzystuje węgiel, jako główny surowiec wykorzystywanym do produkcji energii, jednak firma przykłada ogromną wagę do procesu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) oraz odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu tej innowacyjnej technologii. Firma Vattenfall postawiła sobie za cel zredukowanie emisji dwutlenku węgla o 50 procent do 2030 roku. Wizją firmy jest stać się neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Więcej informacji dotyczących Vattenfall jest dostępnych pod adresem: www.vattenfall.com.

Kontakt dla mediów:
Jaroslaw Soroczyński
Questia Sp. z o.o.
Communications Management Consultants
tel. +48 22 623 07 00
email: jsoroczynski@questiapr.pl

Connect with us on:

|

Contact Information

 • Press Contact
  Nicola Long
  +44 1932 249532
An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

 1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close