Air Products Home

News ReleaseDługoterminowy kontrakt Air Products z PCC Rokita SA na dostawy azotu w formie gazowej

October 25, 2011 Warszawa

Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosiła dzisiaj, że podpisała długoterminowy kontrakt o wartości kilkunastu milionów złotych z firmą PCC Rokita SA na dostawy azotu w formie gazowej. W wyniku podpisanej umowy Air Products m.in. wybuduje nowoczesny generator gazu PRISM® w pobliżu zakładu PCC Rokita SA, który będzie wytwarzał wysokiej czystości gazowy azot na potrzeby klienta. Planowane uruchomienie generatora gazu PRISM® firmy Air Products przewidziane jest na początek 2012 r.

Nowoczesny generator gazu Air Products zapewni regularne, dzienne dostawy kilkudziesięciu ton wysokiej jakości azotu w formie gazowej na potrzeby PCC Rokita SA.

Podpisana między firmami umowa oznacza także znaczne obniżenie kosztów pozyskiwania azotu dla PCC Rokita SA. Wysokiej czystości azot w formie gazowej dostarczany przez Air Products będzie wykorzystywany przez PCC Rokita SA jako atmosfera ochronna, chroniąca substancje chemiczne przed dostępem powietrza.

„Dzięki podpisaniu tej umowy Air Products będzie w stanie odpowiadać na potrzeby PCC Rokita SA w długiej perspektywie czasowej. Generator gazu PRISM® umożliwi nam szybko i skutecznie dostarczać wysokiej czystości azot w formie gazowej dla PCC Rokita SA. Umowa z tak wiarygodnym partnerem, jakim jest firma PCC Rokita SA, pozwoli na umocnienie pozycji Air Products, jako jednego z wiodących dostawców gazowego azotu dla producentów wyrobów chemicznych w Polsce” – powiedział Marek Kastelik, Business Manager Air Products, odpowiedzialny za gazy generatorowe na Polskę, Niemcy i kraje Beneluksu.

„PCC Rokita SA współpracuje z powodzeniem z firmą Air Products od wielu lat. Gdy rozpoczęliśmy proces poszukiwań najkorzystniejszego rozwiązania technicznego i dostawcy azotu gazowego, naturalnym działaniem było uwzględnienie oferty dotychczasowego kontrahenta – Air Products. Podjęcie współpracy w ramach nowego kontraktu ze sprawdzonym partnerem biznesowym jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa dostaw i stabilności cen” – powiedział Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita SA.

Piętnastoletnia umowa podpisana pomiędzy Air Products a PCC Rokita SA umacnia dotychczasową współpracę pomiędzy firmami. Umowa może zostać przedłużona do dwudziestu lat.

W ramach przyjętej strategii zwiększania swojego zaangażowania na polskim rynku oraz w odpowiedzi na oczekiwania producentów napojów, firma Air Products ogłosiła ostatnio, że zainwestuje ponad 10 milionów euro w nowoczesną instalację do skraplania dwutlenku węgla, która będzie zlokalizowana na terenie Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. będą dostarczać surowy dwutlenek węgla (CO2), który następnie będzie skraplany w instalacji Air Products. Instalacja Air Products umożliwi wyraźny wzrost wydajności produkcji i pozwoli poddać oczyszczaniu i skraplaniu około 200 ton dwutlenku węgla na dobę. Uruchomienie instalacji planowane jest latem 2012 roku.

Ponadto Air Products zainwestował ostatnio 5 milionów złotych w modernizację swojej warszawskiej napełnialni butli gazami technicznymi. Zakład, który mieści się na Targówku Przemysłowym, korzystać będzie z najnowszych technologii Air Products pozwalających na napełnianie pod ciśnieniem 200 bar około 1 000 butli dziennie. W odróżnieniu od powszechnie stosowanych butli 150-barowych, nowe butle, napełniane pod ciśnieniem 200 bar, oznaczają obniżenie kosztów dla klientów Air Products ze względu na niższą częstotliwość napełniania, co z kolei generuje niższe koszty transportu i magazynowania.

Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im wyjątkową gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe. Założona w 1940 roku firma jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów. Firma Air Products znana jest z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przychody Air Products w roku fiskalnym 2011 wyniosły 10,1 miliarda dolarów amerykańskich. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18,9 tysiąca pracowników.

Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej
i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 18 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce.

Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.airproducts.com.  

Informacje o PCC Rokita SA
PCC Rokita SA w tym roku obchodzi 65 lecie swojej działalności w obszarze produkcji chemicznej. Przez te lata sukcesywnie zwiększa skalę oferowanych wyrobów. PCC Rokita SA jest producentem ponad 400 produktów, wykorzystywanych przez różne branże: tworzywa sztuczne, przemysł kosmetyczny, chemia gospodarcza i przemysłowa, przemysł budowlany oraz tekstylny. PCC Rokita SA jako podmiot dominujący tworzy Grupę Kapitałową PCC Rokita, w której skład wchodzi kilka spółek, w tym spółki produkcyjne oraz spółki prowadzące działalność usługową zarówno na potrzeby własne Grupy Kapitałowej, jak i na rynek zewnętrzny. Branżowym inwestorem jest niemiecka firma PCC SE, która działa na międzynarodowych rynkach surowców chemicznych, transportu, energii, węgla, koksu, paliw, tworzyw sztucznych i metalurgii. Kluczem do sukcesów firmy jest elastyczność i innowacyjność, konsekwentne zmierzanie w kierunku tworzenia produktów bardziej wyspecjalizowanych oraz zaawansowanych technologicznie. PCC Rokita SA skutecznie ubiega się o środki publiczne na projekty środowiskowe, badawczo-rozwojowe oraz innowacyjne m. in. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. PCC Rokita SA jest firmą chemiczną nowej generacji, korzystającą z najnowszych technologii i rozwiązań.

Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.pcc.rokita.pl.


Kontakt dla mediów:
Jadwiga Malecka
Rzecznik Prasowy PCC Rokita SA
ul. Sienkiewicza 4
56-120 Brzeg Dolny
tel. +48 71 794 33 42

Jarosław Soroczyński
Questia Sp. z o.o.
Communications Management Consultants
tel. +48 22 623 07 00

Connect with us on:

|

Contact Us

Online Contact Form

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close