Air Products Home

News ReleaseDługoterminowy kontrakt Air Products z PCC Rokita SA na dostawy azotu w formie gazowej

October 25, 2011 Warszawa

Firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosiła dzisiaj, że podpisała długoterminowy kontrakt o wartości kilkunastu milionów złotych z firmą PCC Rokita SA na dostawy azotu w formie gazowej. W wyniku podpisanej umowy Air Products m.in. wybuduje nowoczesny generator gazu PRISM® w pobliżu zakładu PCC Rokita SA, który będzie wytwarzał wysokiej czystości gazowy azot na potrzeby klienta. Planowane uruchomienie generatora gazu PRISM® firmy Air Products przewidziane jest na początek 2012 r.

Nowoczesny generator gazu Air Products zapewni regularne, dzienne dostawy kilkudziesięciu ton wysokiej jakości azotu w formie gazowej na potrzeby PCC Rokita SA.

Podpisana między firmami umowa oznacza także znaczne obniżenie kosztów pozyskiwania azotu dla PCC Rokita SA. Wysokiej czystości azot w formie gazowej dostarczany przez Air Products będzie wykorzystywany przez PCC Rokita SA jako atmosfera ochronna, chroniąca substancje chemiczne przed dostępem powietrza.

„Dzięki podpisaniu tej umowy Air Products będzie w stanie odpowiadać na potrzeby PCC Rokita SA w długiej perspektywie czasowej. Generator gazu PRISM® umożliwi nam szybko i skutecznie dostarczać wysokiej czystości azot w formie gazowej dla PCC Rokita SA. Umowa z tak wiarygodnym partnerem, jakim jest firma PCC Rokita SA, pozwoli na umocnienie pozycji Air Products, jako jednego z wiodących dostawców gazowego azotu dla producentów wyrobów chemicznych w Polsce” – powiedział Marek Kastelik, Business Manager Air Products, odpowiedzialny za gazy generatorowe na Polskę, Niemcy i kraje Beneluksu.

„PCC Rokita SA współpracuje z powodzeniem z firmą Air Products od wielu lat. Gdy rozpoczęliśmy proces poszukiwań najkorzystniejszego rozwiązania technicznego i dostawcy azotu gazowego, naturalnym działaniem było uwzględnienie oferty dotychczasowego kontrahenta – Air Products. Podjęcie współpracy w ramach nowego kontraktu ze sprawdzonym partnerem biznesowym jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa dostaw i stabilności cen” – powiedział Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita SA.

Piętnastoletnia umowa podpisana pomiędzy Air Products a PCC Rokita SA umacnia dotychczasową współpracę pomiędzy firmami. Umowa może zostać przedłużona do dwudziestu lat.

W ramach przyjętej strategii zwiększania swojego zaangażowania na polskim rynku oraz w odpowiedzi na oczekiwania producentów napojów, firma Air Products ogłosiła ostatnio, że zainwestuje ponad 10 milionów euro w nowoczesną instalację do skraplania dwutlenku węgla, która będzie zlokalizowana na terenie Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. będą dostarczać surowy dwutlenek węgla (CO2), który następnie będzie skraplany w instalacji Air Products. Instalacja Air Products umożliwi wyraźny wzrost wydajności produkcji i pozwoli poddać oczyszczaniu i skraplaniu około 200 ton dwutlenku węgla na dobę. Uruchomienie instalacji planowane jest latem 2012 roku.

Ponadto Air Products zainwestował ostatnio 5 milionów złotych w modernizację swojej warszawskiej napełnialni butli gazami technicznymi. Zakład, który mieści się na Targówku Przemysłowym, korzystać będzie z najnowszych technologii Air Products pozwalających na napełnianie pod ciśnieniem 200 bar około 1 000 butli dziennie. W odróżnieniu od powszechnie stosowanych butli 150-barowych, nowe butle, napełniane pod ciśnieniem 200 bar, oznaczają obniżenie kosztów dla klientów Air Products ze względu na niższą częstotliwość napełniania, co z kolei generuje niższe koszty transportu i magazynowania.

Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) obsługuje klientów na rynku przemysłowym, energetycznym, technologicznym oraz medycznym na całym świecie, dostarczając im wyjątkową gamę gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych, osprzęt oraz usługi serwisowe. Założona w 1940 roku firma jest liderem w swojej branży na szybko rozwijających się rynkach półprzewodników, wodoru, domowych usług medycznych, skraplania gazu ziemnego oraz produkcji zaawansowanych powłok i klejów. Firma Air Products znana jest z innowacyjności, wysokiej sprawności działania oraz zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przychody Air Products w roku fiskalnym 2011 wyniosły 10,1 miliarda dolarów amerykańskich. Firma prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18,9 tysiąca pracowników.

Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej
i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 18 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce.

Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.airproducts.com.  

Informacje o PCC Rokita SA
PCC Rokita SA w tym roku obchodzi 65 lecie swojej działalności w obszarze produkcji chemicznej. Przez te lata sukcesywnie zwiększa skalę oferowanych wyrobów. PCC Rokita SA jest producentem ponad 400 produktów, wykorzystywanych przez różne branże: tworzywa sztuczne, przemysł kosmetyczny, chemia gospodarcza i przemysłowa, przemysł budowlany oraz tekstylny. PCC Rokita SA jako podmiot dominujący tworzy Grupę Kapitałową PCC Rokita, w której skład wchodzi kilka spółek, w tym spółki produkcyjne oraz spółki prowadzące działalność usługową zarówno na potrzeby własne Grupy Kapitałowej, jak i na rynek zewnętrzny. Branżowym inwestorem jest niemiecka firma PCC SE, która działa na międzynarodowych rynkach surowców chemicznych, transportu, energii, węgla, koksu, paliw, tworzyw sztucznych i metalurgii. Kluczem do sukcesów firmy jest elastyczność i innowacyjność, konsekwentne zmierzanie w kierunku tworzenia produktów bardziej wyspecjalizowanych oraz zaawansowanych technologicznie. PCC Rokita SA skutecznie ubiega się o środki publiczne na projekty środowiskowe, badawczo-rozwojowe oraz innowacyjne m. in. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. PCC Rokita SA jest firmą chemiczną nowej generacji, korzystającą z najnowszych technologii i rozwiązań.

Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.pcc.rokita.pl.


Kontakt dla mediów:
Jadwiga Malecka
Rzecznik Prasowy PCC Rokita SA
ul. Sienkiewicza 4
56-120 Brzeg Dolny
tel. +48 71 794 33 42

Jarosław Soroczyński
Questia Sp. z o.o.
Communications Management Consultants
tel. +48 22 623 07 00

Connect with us on:

|

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

  1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close