Air Products Home

News ReleaseAir Products zakupi większościowy pakiet akcji w Indura S.A. – największej w Ameryce Południowej niezależnej firmie z sektora gazów technicznych

June 21, 2012 Warszawa

Air Products (NYSE:APD), największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosił dziś podpisanie umowy zakupu 67% akcji w chilijskiej firmie Indura S.A., która jest największym niezależnym producentem gazów technicznych w Ameryce Łacińskiej. Transakcja o wartości 884 milionów dolarów amerykańskich, która zostanie sfinalizowana na początku lipca br., pozwoli Air Products wzmocnić obecność w tym regionie oraz zwiększyć wartość wskaźnika zysku na akcję w roku fiskalnym 2013.

Przejmując pakiet kontrolny akcji w firmie Indura S.A. Air Products uplasuje się na drugim miejscu pod względem wielkości wśród dostawców gazów technicznych w Ameryce Łacińskiej, która jest drugim po Azji regionem świata charakteryzującym się największym potencjałem wzrostu. Chile jest strategicznie ważne dla Air Products, gdyż kraj ten jest bogaty w surowce naturalne, do których przetwarzania wykorzystuje się gazy techniczne. Dzięki tej inwestycji firma Air Products będzie posiadała swoje zakłady w 12 krajach Ameryki Łacińskiej, co pozwoli jej na odnoszenie korzyści wiążących się z ekonomią skali oraz możliwościami obsługi międzynarodowych klientów na wielu rynkach.

"Zakup przez Air Products większościowego pakietu akcji w spółce Indura S.A. jest przykładem kontynuacji naszej strategii rozwoju polegającej na wzmocnieniu obecności Air Products w regionach świata charakteryzujących się najszybszym tempem wzrostu oraz inwestowania w silne lokalne firmy" – powiedział John E. McGlade, prezes zarządu Air Products & Chemicals Inc. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji, gdyż stanowi ona dla nas obietnicę dwucyfrowego wzrostu i pokaźnych zwrotów z tej inwestycji. Indura S.A. jest powszechnie znaną i szanowaną firmą, która jest świetnie zarządzana i posiada dobrze wykwalifikowanych pracowników. Korzystając z silnej pozycji Indury S.A. na rynku lokalnym oraz globalnej obecności i bogatego doświadczenia Air Products mamy nadzieję oferować naszym klientom usługi na jeszcze wyższym poziomie oraz wzmocnić szanse wzrostu Air Products na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków" – dodał John E. McGlade.

"Włączenie firmy Indura S.A. w struktury Air Products umożliwi nam czerpanie korzyści z technologii, doświadczenia i najlepszych praktyk stosowanych przez wytrawnego globalnego gracza działającego w sektorze gazów technicznych. To wsparcie pozwoli nam w pełni wykorzystać naszą wiedzę o lokalnym rynku oraz rozwijać długofalowe relacje z klientami, które dotychczas nawiązaliśmy w Ameryce Łacińskiej" – powiedział Hernán Briones Goich, prezes Invesa. Invesa jest spółką holdingową, należącą do rodziny Briones, która obecnie posiada pakiet kontrolny akcji w firmie Indura S.A. i będzie ważnym partnerem Air Products w tej inwestycji.

Roczna sprzedaż firmy Indura S.A. wynosi 478 milionów dolarów amerykańskich. Zintegrowana działalność firmy obejmuje sprzedaż gazów ciekłych i sprężonych oraz małe instalacje w zakładach klientów. Firma zatrudnia ponad 2300 pracowników w ponad 20 zakładach, 40 napełnialniach oraz ponad 100 punktach sprzedaży w Argentynie, Chile, Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Air Products jest już obecne w Ameryce Łacińskiej – przedsiębiorstwo posiada własne spółki w Argentynie i Brazylii, a także firmę joint venture – Grupo Infra, z siedzibą w Meksyku.

Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) dostarcza gazy atmosferyczne, procesowe i specjalne, nowoczesne tworzywa, osprzęt i technologie. Od ponad 70 lat rozwiązania firmy pozwalają klientom zwiększać produktywność, zmniejszać zużycie energii oraz działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponad 18 tysięcy pracowników Air Products w ponad 40 krajach dostarcza innowacyjne rozwiązania: półprzewodniki, wodór wykorzystywany w rafineriach, procesy gazyfikacji węgla, skraplanie gazu ziemnego oraz zaawansowane powłoki i kleje. Korzystają z nich klienci z sektorów energetycznego, ochrony środowiska oraz prowadzący działalność na rozwijających się rynkach. W roku fiskalnym 2011 przychody Air Products ze sprzedaży wyniosły około 10 miliardów dolarów amerykańskich.

Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 18 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.airproducts.com.  

Informacje o Indura S.A.
Założona w 1948 roku w Santiago w Chile, Indura S.A. jest największą niezależną firmą z branży gazów technicznych w Ameryce Południowej, z rocznymi przychodami na poziomie 478 milionów dolarów amerykańskich. Spółka prowadzi działalność w Argentynie, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Meksyku i Peru oraz posiada sieć dystrybucji w Ameryce Środkowej, Boliwii, Kanadzie, USA i Urugwaju. W Ameryce Południowej Indura S.A. zatrudnia ponad 2300 pracowników w ponad 20 zakładach, 40 napełnialniach oraz ponad 100 punktach sprzedaży. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.indura.net.  

Kontakt dla mediów:
Jarosław Soroczyński
Questia Sp. z o.o. sp. k.
Communications Management Consultants
tel. +48 22 623 07 00

Connect with us on:

|

Contact Us

Online Contact Form

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close