Air Products Home

News ReleaseAir Products zakupi większościowy pakiet akcji w Indura S.A. – największej w Ameryce Południowej niezależnej firmie z sektora gazów technicznych

June 21, 2012 Warszawa

Air Products (NYSE:APD), największy dostawca gazów technicznych w Polsce, ogłosił dziś podpisanie umowy zakupu 67% akcji w chilijskiej firmie Indura S.A., która jest największym niezależnym producentem gazów technicznych w Ameryce Łacińskiej. Transakcja o wartości 884 milionów dolarów amerykańskich, która zostanie sfinalizowana na początku lipca br., pozwoli Air Products wzmocnić obecność w tym regionie oraz zwiększyć wartość wskaźnika zysku na akcję w roku fiskalnym 2013.

Przejmując pakiet kontrolny akcji w firmie Indura S.A. Air Products uplasuje się na drugim miejscu pod względem wielkości wśród dostawców gazów technicznych w Ameryce Łacińskiej, która jest drugim po Azji regionem świata charakteryzującym się największym potencjałem wzrostu. Chile jest strategicznie ważne dla Air Products, gdyż kraj ten jest bogaty w surowce naturalne, do których przetwarzania wykorzystuje się gazy techniczne. Dzięki tej inwestycji firma Air Products będzie posiadała swoje zakłady w 12 krajach Ameryki Łacińskiej, co pozwoli jej na odnoszenie korzyści wiążących się z ekonomią skali oraz możliwościami obsługi międzynarodowych klientów na wielu rynkach.

"Zakup przez Air Products większościowego pakietu akcji w spółce Indura S.A. jest przykładem kontynuacji naszej strategii rozwoju polegającej na wzmocnieniu obecności Air Products w regionach świata charakteryzujących się najszybszym tempem wzrostu oraz inwestowania w silne lokalne firmy" – powiedział John E. McGlade, prezes zarządu Air Products & Chemicals Inc. "Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji, gdyż stanowi ona dla nas obietnicę dwucyfrowego wzrostu i pokaźnych zwrotów z tej inwestycji. Indura S.A. jest powszechnie znaną i szanowaną firmą, która jest świetnie zarządzana i posiada dobrze wykwalifikowanych pracowników. Korzystając z silnej pozycji Indury S.A. na rynku lokalnym oraz globalnej obecności i bogatego doświadczenia Air Products mamy nadzieję oferować naszym klientom usługi na jeszcze wyższym poziomie oraz wzmocnić szanse wzrostu Air Products na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków" – dodał John E. McGlade.

"Włączenie firmy Indura S.A. w struktury Air Products umożliwi nam czerpanie korzyści z technologii, doświadczenia i najlepszych praktyk stosowanych przez wytrawnego globalnego gracza działającego w sektorze gazów technicznych. To wsparcie pozwoli nam w pełni wykorzystać naszą wiedzę o lokalnym rynku oraz rozwijać długofalowe relacje z klientami, które dotychczas nawiązaliśmy w Ameryce Łacińskiej" – powiedział Hernán Briones Goich, prezes Invesa. Invesa jest spółką holdingową, należącą do rodziny Briones, która obecnie posiada pakiet kontrolny akcji w firmie Indura S.A. i będzie ważnym partnerem Air Products w tej inwestycji.

Roczna sprzedaż firmy Indura S.A. wynosi 478 milionów dolarów amerykańskich. Zintegrowana działalność firmy obejmuje sprzedaż gazów ciekłych i sprężonych oraz małe instalacje w zakładach klientów. Firma zatrudnia ponad 2300 pracowników w ponad 20 zakładach, 40 napełnialniach oraz ponad 100 punktach sprzedaży w Argentynie, Chile, Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Air Products jest już obecne w Ameryce Łacińskiej – przedsiębiorstwo posiada własne spółki w Argentynie i Brazylii, a także firmę joint venture – Grupo Infra, z siedzibą w Meksyku.

Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) dostarcza gazy atmosferyczne, procesowe i specjalne, nowoczesne tworzywa, osprzęt i technologie. Od ponad 70 lat rozwiązania firmy pozwalają klientom zwiększać produktywność, zmniejszać zużycie energii oraz działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponad 18 tysięcy pracowników Air Products w ponad 40 krajach dostarcza innowacyjne rozwiązania: półprzewodniki, wodór wykorzystywany w rafineriach, procesy gazyfikacji węgla, skraplanie gazu ziemnego oraz zaawansowane powłoki i kleje. Korzystają z nich klienci z sektorów energetycznego, ochrony środowiska oraz prowadzący działalność na rozwijających się rynkach. W roku fiskalnym 2011 przychody Air Products ze sprzedaży wyniosły około 10 miliardów dolarów amerykańskich.

Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 18 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.airproducts.com.  

Informacje o Indura S.A.
Założona w 1948 roku w Santiago w Chile, Indura S.A. jest największą niezależną firmą z branży gazów technicznych w Ameryce Południowej, z rocznymi przychodami na poziomie 478 milionów dolarów amerykańskich. Spółka prowadzi działalność w Argentynie, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Meksyku i Peru oraz posiada sieć dystrybucji w Ameryce Środkowej, Boliwii, Kanadzie, USA i Urugwaju. W Ameryce Południowej Indura S.A. zatrudnia ponad 2300 pracowników w ponad 20 zakładach, 40 napełnialniach oraz ponad 100 punktach sprzedaży. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem www.indura.net.  

Kontakt dla mediów:
Jarosław Soroczyński
Questia Sp. z o.o. sp. k.
Communications Management Consultants
tel. +48 22 623 07 00

Connect with us on:

|

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

  1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close