Air Products Home

News ReleaseAir Products otworzył nowoczesną wytwórnię do skraplania dwutlenku węgla na terenie Grupy Azoty S.A. w Tarnowie

Nowa instalacja stanowi inwestycję amerykańskiego producenta gazów atmosferycznych, procesowych i specjalnych w Polsce

May 08, 2013 Warszawa

W ramach długoterminowego kontraktu podpisanego przez obydwie spółki firma Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, 8 maja 2013 roku otworzyła w Tarnowie-Mościcach nowoczesną wytwórnię do skraplania dwutlenku węgla. Instalacja zlokalizowana jest na terenie tarnowskiego zakładu Grupy Azoty S.A. Wartość inwestycji to ponad 10 milionów euro. Grupa Azoty będzie dostarczać Air Products surowy dwutlenek węgla w postaci gazowej, który jest produktem ubocznym powstającym w procesie wytwarzania chemikaliów. Air Products będzie poddawać ten gaz oczyszczaniu i skraplaniu w swojej nowej instalacji.

Dostawy dwutlenku węgla z zakładu Grupy Azoty S.A. będą odbywały się w systemie ciągłym, dzięki czemu Air Products uzyska stabilną podaż oraz wysoką jakość skraplanego gazu. Uruchomienie nowoczesnej instalacji umożliwi firmie Air Products osiągnięcie wyraźnego wzrostu wydajności produkcji. Nowa instalacja pozwala na oczyszczanie i skraplanie około 220 ton dwutlenku węgla na dobę.

„Dwutlenek węgla to bardzo atrakcyjny związek, produkt, który jest już w przemyśle szczególnym biznesem, ale rozwój tego biznesu nie mieści się w strategii Grupy Azoty. Dlatego swego czasu poszukiwaliśmy solidnego i wiarygodnego partnera, który lepiej wykorzysta i rozwinie sprzedaż tego produktu. Surowy dwutlenek węgla, który jest produktem powstającym przy wytwarzaniu gazu do syntezy amoniaku sprzedajemy zatem firmie Air Products. Dzięki wcześniej podpisanej długoterminowej umowie, dziś na terenie naszego zakładu otwiera się kolejna nowoczesna instalacja do skraplania dwutlenku węgla. To nie pierwszy nasz projekt realizowany z Air Products. Firma jest związana z Grupą Azoty także poprzez zakłady w Kędzierzynie” – powiedział Witold Szczypiński, wiceprezes ds. Produkcji, Techniki i Rozwoju Grupy Azoty S.A.

„Jesteśmy dumni, że mogliśmy dzisiaj ogłosić uruchomienie w Polsce tej inwestycji Air Products. Dzięki podpisaniu umowy z tak wiarygodnym partnerem, jakim jest Grupa Azoty S.A. oraz otwarciu nowoczesnej instalacji do oczyszczania i skraplania dwutlenku węgla w Tarnowie-Mościcach, pozycja Air Products, jako jednego z wiodących dostawców skroplonego dwutlenku węgla oraz pozostałych gazów technicznych, spożywczych i medycznych na polskim rynku zostanie wzmocniona. Podpisany kontrakt oraz ta nowoczesna instalacja pozwolą nam szybko i skutecznie reagować na potrzeby naszych klientów na skroplony dwutlenek węgla w Polsce oraz innych krajach regionu” – powiedział Ivo Bols, wiceprezes i dyrektor generalny Air Products na Europę.

Dzięki zaawansowanej technologii skraplania i oczyszczania gazów stosowanej przez Air Products, skroplony dwutlenek węgla o wysokiej czystości będzie spełniał wszystkie wymagania jakościowe stawiane przez międzynarodowych producentów napojów, pomagając klientom osiągnąć wymagane standardy. Liczne zastosowania rynkowe dla wysokiej jakości oczyszczonego i skroplonego dwutlenku węgla dostarczanego klientom Air Products obejmują takie dziedziny, jak gazowanie napojów, pakowanie żywności w atmosferze ochronnej (MAP) oraz dokarmianie roślin w szklarniach. Firma Air Products będzie dostarczać skroplony dwutlenek węgla klientom w Polsce, jak również potencjalnym odbiorcom w innych krajach regionu.

Firma Air Products jest obecna w Polsce od 1992 roku. Inne kluczowe inwestycje Air Products w Polsce obejmują:

  • 2007 r.: przejęcie spółki BOC Gazy, w wyniku czego firma Air Products stała się największym producentem gazów technicznych w Polsce;
  • 2009 r.: otwarcie w Kędzierzynie-Koźlu wytwórni gazów ciekłych. Instalacja ta pozwoliła na zwiększenie dotychczasowych mocy produkcyjnych ciekłego tlenu, azotu i argonu, dzięki czemu stała się ona największą wytwórnią cieczy kriogenicznych w Polsce;
  • 2011 r.: uruchomienie w Warszawie zmodernizowanej napełnialni gazów sprężonych. Instalacja ta pozwoliła Air Products zwiększyć dostępność na polskim rynku nowoczesnych butli 200-barowych.

Firma Air Products posiada w Polsce 10 zakładów produkcyjnych, w tym pięć wytwórni gazów ciekłych zlokalizowanych w: Tarnowie-Mościcach, Kędzierzynie-Koźlu, Częstochowie, Głogowie i Ostrowcu Świętokrzyskim, w których wytwarza m.in. skroplony dwutlenek węgla, ciekły azot, tlen i argon.

W ramach wieloletnich kontraktów Air Products doradza i dostarcza gazy techniczne klientom z różnych gałęzi przemysłu. Prawie 20 000 firm w Polsce wykorzystuje technologie i gazy Air Products. Wśród odbiorców wysokiej jakości produktów i usług Air Products są polscy i międzynarodowi producenci branży chemicznej, metalowej, spożywczej, szklarskiej oraz motoryzacyjnej.

Informacje o Air Products
Air Products
(NYSE: APD) dostarcza gazy atmosferyczne, procesowe i specjalne, nowoczesne tworzywa, osprzęt i technologie. Od ponad 70 lat rozwiązania firmy pozwalają klientom zwiększać produktywność, zmniejszać zużycie energii oraz działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponad 20 tysięcy pracowników Air Products w ponad 50 krajach dostarcza innowacyjne rozwiązania: półprzewodniki, wodór wykorzystywany w rafineriach, procesy skraplania powietrza i gazu ziemnego oraz zaawansowane powłoki i kleje. Korzystają z nich klienci z sektorów energetycznego, ochrony środowiska oraz prowadzący działalność na rozwijających się rynkach. W roku fiskalnym 2012 przychody ze sprzedaży Air Products wyniosły blisko 10 miliardów dolarów amerykańskich. Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 20 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce. Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem
www.airproducts.com.pl.

Grupa Azoty kontynuuje tradycje fabryki założonej przed 85 laty z inicjatywy prezydenta RP Ignacego Mościckiego, której powstanie było jedną z największych polskich inwestycji gospodarczych w okresie międzywojennym. W swoich działaniach strategicznych Grupa Azoty stawia na rozwój, innowacyjność oraz dbałość o środowisko naturalne. Jest jedną z kluczowych europejskich grup z branży chemicznej. Wytwarza nawozy azotowe i wieloskładnikowe, tworzywa konstrukcyjne, alkohole OXO i plastyfikatory. Jest drugim producentem co do wielkości produkcji nawozów. Piątym zintegrowanym europejskim producentem poliamidów i jedynym polskim producentem polioksymetylenu. Należy do europejskiej czołówki producentów alkoholi OXO i plastyfikatorów.

Kontakt dla mediów:
Hanna Węglewska
Grupy Azoty S.A.
Rzecznik Prasowy
Tel: +48 785 780 005

Jarosław Soroczyński
Questia Sp. z o.o. sp. k.
Communications Management Consultants
Tel: +48 22 623 07 00

Connect with us on:

|

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

  1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close