Air Products Home

News ReleaseAir Products sukcesywnie wdraża w Polsce program „Ambasador Nauki” popularyzujący nauki ścisłe wśród uczniów szkół podstawowych

Kolejny pokaz w ramach programu „Ambasador Nauki” przeprowadzony w Kędzierzynie-Koźlu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza

September 11, 2013 Kędzierzyn-Koźle

Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, sukcesywnie wdraża w Polsce program „Ambasador Nauki”. Celem programu jest zainteresowanie uczniów szkół podstawowych naukami ścisłymi: chemią, fizyką i przyrodą, aby zainspirować ich do podejmowania studiów na kierunkach technicznych. Kolejny pokaz w Polsce z cyklu „Ambasador Nauki” odbył się 11 września 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. Z tym miastem Air Products jest związane od 1999 roku i posiada tu dwa zakłady produkcyjne, w tym największą wytwórnię cieczy kriogenicznych w Polsce.

W ramach programu „Ambasador Nauki” pracownicy Air Products w godzinach lekcyjnych przeprowadzają w szkołach podstawowych fascynujące i interaktywne zajęcia oraz pokazy naukowe powiązane z programem nauczania. Podczas eksperymentów prowadzący starają się przybliżyć dzieciom właściwości i zachowanie się gazów w różnych warunkach. Te niezwykle ciekawe zajęcia pozwalają uczniom utrwalić znajomość programu szkolnego i dowodzą, że nauka może być świetną zabawą. Podczas wybranych eksperymentów dzieci mają okazję wziąć czynny udział i asystować przedstawicielowi Air Products, który przeprowadza pokaz. Uczniowie, pod nadzorem prowadzącego eksperyment, wykonują proste czynności, jak np. wbijanie gwoździa w deseczkę zamrożonym bananem, dmuchanie w miernik gazu czy wręczanie wychowawczyniom zamrożonych w ciekłym azocie róż.

„Air Products od dawna aktywnie działa na rzecz mieszkańców Kędzierzyna-Koźle. W 2010 roku Air Products pomogło Szkole Podstawowej nr 12 im. kadeta Zygmunta Kuczyńskiego, remontując jej zewnętrzne obiekty sportowe zniszczone przez powódź. Ponadto nasza firma jest jednym z mecenasów kultury w mieście, współsponsorujemy także drużynę siatkarską ZAKSA. W 2012 roku rozpoczęliśmy wdrażanie w Kędzierzynie-Koźlu, jako pierwszym mieście w Polsce, programu ››Ambasador Nauki‹‹. Młodzież coraz rzadziej decyduje się na podejmowanie studiów na kierunkach ścisłych. Mamy nadzieję, że kontynuując te niezwykle ciekawe i interaktywne pokazy naukowe w Kędzierzynie-Koźlu oraz innych miastach w Polsce, uda nam się zafascynować dzieci światem nauki, co zainspiruje ich do rozwijania swoich zainteresowań w tym kierunku” – powiedział Dariusz Pietras, dyrektor ds. operacyjnych Air Products na Europę Środkową i Wschodnią oraz Rosję.

Eksperymenty i prezentacje z cyklu „Ambasador Nauki” przeprowadzane są na zasadach wolontariatu, przy zachowaniu wymaganych środków bezpieczeństwa przez specjalnie przeszkolonych w tym celu pracowników Air Products z lokalnych oddziałów firmy.

„Jestem dumny, że mogę brać udział w tym niezwykłym edukacyjnym projekcie naszej firmy. Od zawsze fascynowały mnie nauki ścisłe, gdyż pozwalały mi odkrywać i zrozumieć otaczający świat. Dzięki prowadzeniu pokazów w ramach programu ››Ambasador Nauki‹‹ mam okazję zrealizować swoją pasję i w przystępny sposób przybliżyć najmłodszym nauki ścisłe. Zapoznaję dzieci z naturalnymi właściwościami oraz zachowaniem się gazów w różnych warunkach. Uczniowie mogą dowiedzieć się, jak temperatura i ciśnienie wpływają na objętość gazów, mają okazję przekonać się, że istnieje kilka rodzajów materii oraz, że w przyrodzie zachodzi zjawisko zmiany skupienia ciał, np. z gazu w ciecz, z cieczy w ciało stałe. W trakcie wszystkich eksperymentów staram się wyzwolić w dzieciach ciekawość oraz zachęcić je do wyciągania wniosków na temat własności gazów oraz materii” – powiedział Grzegorz Garbas, kierownik projektów Air Products na Polskę, Czechy, Słowację i Rosję.

„Cieszymy się, że firma Air Products zdecydowała się przeprowadzić kolejny pokaz z cyklu ››Ambasador Nauki‹‹ w Kędzierzynie-Koźlu w naszej szkole. Zjawiska z zakresu nauk przyrodniczych są bardzo ciekawe, jednak nie zawsze jest je łatwo zrozumieć. Mam nadzieję, że eksperymenty w ramach tego programu przekonają uczniów naszej szkoły, że nauki ścisłe mogą być pasjonujące, co potencjalnie zachęci ich do kontynuowania edukacji na kierunkach ścisłych w przyszłości” – powiedziała Agata Blachucik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.

Air Products zamierza sukcesywnie przeprowadzać kolejne pokazy w ramach programu „Ambasador Nauki” w Kędzierzynie-Koźlu, Siewierzu, a następnie w innych miejscowościach w Polsce, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne firmy. Dotychczas program „Ambasador Nauki” został wdrożony przez firmę Air Products w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) dostarcza gazy atmosferyczne, procesowe i specjalne, nowoczesne tworzywa, osprzęt i technologie. Od ponad 70 lat rozwiązania firmy pozwalają klientom zwiększać produktywność, zmniejszać zużycie energii oraz działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponad 20 tysięcy pracowników Air Products w ponad 50 krajach dostarcza innowacyjne rozwiązania: półprzewodniki, wodór wykorzystywany w rafineriach, procesy gazyfikacji węgla, skraplanie gazu ziemnego oraz zaawansowane powłoki i kleje. Korzystają z nich klienci z sektorów energetycznego, ochrony środowiska oraz prowadzący działalność na rozwijających się rynkach. W roku fiskalnym 2012 przychody ze sprzedaży Air Products wyniosły blisko 10 miliardów dolarów amerykańskich. Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 20 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem
www.airproducts.com.pl.  

Connect with us on:

|

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
An error has occured, please fix the highlighted fields.
To request a quote or for more information about Air Products, please fill out the form below, and an Air Products representative will contact you shortly.
Please use the form below to contact us.

What can we answer for you?

  1. What kind of inquiry?

If you would prefer to contact us by phone, you can call any of our Air Products locations worldwide by visiting Worldwide Locations & Phone Numbers.

X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close