Air Products Home

News ReleaseAir Products sukcesywnie wdraża w Polsce program „Ambasador Nauki” popularyzujący nauki ścisłe wśród uczniów szkół podstawowych

Kolejny pokaz w ramach programu „Ambasador Nauki” przeprowadzony w Kędzierzynie-Koźlu w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza

September 11, 2013 Kędzierzyn-Koźle

Air Products, największy dostawca gazów technicznych w Polsce, sukcesywnie wdraża w Polsce program „Ambasador Nauki”. Celem programu jest zainteresowanie uczniów szkół podstawowych naukami ścisłymi: chemią, fizyką i przyrodą, aby zainspirować ich do podejmowania studiów na kierunkach technicznych. Kolejny pokaz w Polsce z cyklu „Ambasador Nauki” odbył się 11 września 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Kędzierzynie-Koźlu. Z tym miastem Air Products jest związane od 1999 roku i posiada tu dwa zakłady produkcyjne, w tym największą wytwórnię cieczy kriogenicznych w Polsce.

W ramach programu „Ambasador Nauki” pracownicy Air Products w godzinach lekcyjnych przeprowadzają w szkołach podstawowych fascynujące i interaktywne zajęcia oraz pokazy naukowe powiązane z programem nauczania. Podczas eksperymentów prowadzący starają się przybliżyć dzieciom właściwości i zachowanie się gazów w różnych warunkach. Te niezwykle ciekawe zajęcia pozwalają uczniom utrwalić znajomość programu szkolnego i dowodzą, że nauka może być świetną zabawą. Podczas wybranych eksperymentów dzieci mają okazję wziąć czynny udział i asystować przedstawicielowi Air Products, który przeprowadza pokaz. Uczniowie, pod nadzorem prowadzącego eksperyment, wykonują proste czynności, jak np. wbijanie gwoździa w deseczkę zamrożonym bananem, dmuchanie w miernik gazu czy wręczanie wychowawczyniom zamrożonych w ciekłym azocie róż.

„Air Products od dawna aktywnie działa na rzecz mieszkańców Kędzierzyna-Koźle. W 2010 roku Air Products pomogło Szkole Podstawowej nr 12 im. kadeta Zygmunta Kuczyńskiego, remontując jej zewnętrzne obiekty sportowe zniszczone przez powódź. Ponadto nasza firma jest jednym z mecenasów kultury w mieście, współsponsorujemy także drużynę siatkarską ZAKSA. W 2012 roku rozpoczęliśmy wdrażanie w Kędzierzynie-Koźlu, jako pierwszym mieście w Polsce, programu ››Ambasador Nauki‹‹. Młodzież coraz rzadziej decyduje się na podejmowanie studiów na kierunkach ścisłych. Mamy nadzieję, że kontynuując te niezwykle ciekawe i interaktywne pokazy naukowe w Kędzierzynie-Koźlu oraz innych miastach w Polsce, uda nam się zafascynować dzieci światem nauki, co zainspiruje ich do rozwijania swoich zainteresowań w tym kierunku” – powiedział Dariusz Pietras, dyrektor ds. operacyjnych Air Products na Europę Środkową i Wschodnią oraz Rosję.

Eksperymenty i prezentacje z cyklu „Ambasador Nauki” przeprowadzane są na zasadach wolontariatu, przy zachowaniu wymaganych środków bezpieczeństwa przez specjalnie przeszkolonych w tym celu pracowników Air Products z lokalnych oddziałów firmy.

„Jestem dumny, że mogę brać udział w tym niezwykłym edukacyjnym projekcie naszej firmy. Od zawsze fascynowały mnie nauki ścisłe, gdyż pozwalały mi odkrywać i zrozumieć otaczający świat. Dzięki prowadzeniu pokazów w ramach programu ››Ambasador Nauki‹‹ mam okazję zrealizować swoją pasję i w przystępny sposób przybliżyć najmłodszym nauki ścisłe. Zapoznaję dzieci z naturalnymi właściwościami oraz zachowaniem się gazów w różnych warunkach. Uczniowie mogą dowiedzieć się, jak temperatura i ciśnienie wpływają na objętość gazów, mają okazję przekonać się, że istnieje kilka rodzajów materii oraz, że w przyrodzie zachodzi zjawisko zmiany skupienia ciał, np. z gazu w ciecz, z cieczy w ciało stałe. W trakcie wszystkich eksperymentów staram się wyzwolić w dzieciach ciekawość oraz zachęcić je do wyciągania wniosków na temat własności gazów oraz materii” – powiedział Grzegorz Garbas, kierownik projektów Air Products na Polskę, Czechy, Słowację i Rosję.

„Cieszymy się, że firma Air Products zdecydowała się przeprowadzić kolejny pokaz z cyklu ››Ambasador Nauki‹‹ w Kędzierzynie-Koźlu w naszej szkole. Zjawiska z zakresu nauk przyrodniczych są bardzo ciekawe, jednak nie zawsze jest je łatwo zrozumieć. Mam nadzieję, że eksperymenty w ramach tego programu przekonają uczniów naszej szkoły, że nauki ścisłe mogą być pasjonujące, co potencjalnie zachęci ich do kontynuowania edukacji na kierunkach ścisłych w przyszłości” – powiedziała Agata Blachucik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.

Air Products zamierza sukcesywnie przeprowadzać kolejne pokazy w ramach programu „Ambasador Nauki” w Kędzierzynie-Koźlu, Siewierzu, a następnie w innych miejscowościach w Polsce, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne firmy. Dotychczas program „Ambasador Nauki” został wdrożony przez firmę Air Products w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Informacje o Air Products
Air Products (NYSE: APD) dostarcza gazy atmosferyczne, procesowe i specjalne, nowoczesne tworzywa, osprzęt i technologie. Od ponad 70 lat rozwiązania firmy pozwalają klientom zwiększać produktywność, zmniejszać zużycie energii oraz działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ponad 20 tysięcy pracowników Air Products w ponad 50 krajach dostarcza innowacyjne rozwiązania: półprzewodniki, wodór wykorzystywany w rafineriach, procesy gazyfikacji węgla, skraplanie gazu ziemnego oraz zaawansowane powłoki i kleje. Korzystają z nich klienci z sektorów energetycznego, ochrony środowiska oraz prowadzący działalność na rozwijających się rynkach. W roku fiskalnym 2012 przychody ze sprzedaży Air Products wyniosły blisko 10 miliardów dolarów amerykańskich. Air Products jest obecny w 15 krajach Europy, włączając w to kraje Europy Centralnej i Wschodniej, takie jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Firma Air Products, która jest obecna w Polsce od 20 lat, konsekwentnie wdraża strategię rozwoju opartą na starannie dobranych inwestycjach. Po przejęciu BOC Gazy w 2007 roku Air Products stał się największym producentem gazów technicznych w Polsce. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem
www.airproducts.com.pl.  

Connect with us on:

|

Contact Us

Online Contact Form

Contact Information

  • Press Contact
    Nicola Long
    +44 1932 249532
X

This site uses cookies to store information on your computer. Some are essential to make our site work; others help us to better understand our users. By using the site, you consent to the placement of these cookies. Read our Legal Notice to learn more.

Close